Hledání v archivu:

07.05.2024
Kompostárny: sektorové šetření Ve spolupráci s MŽP jsme připravili tabulku, která bude sloužit pro potřeby jak producentů kompostů, tak i pro zemědělce, kteří komposty shánějí pro aplikaci na ZPF. Více »

17.08.2023
Byla oznámena připravovaná investiční podpora pro biometan Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo dne 16. srpna 2023 zahájení aktivity s názvem "Obnovitelné zdroje energie – vtláčení biometanu – výzva I." v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Cílem této výzvy je podpořit rozvoj výroby biometanu a snižování závislosti na dovážených fosilních palivech, bezpečnosti dodávek, vyšší energetické soběstačnosti a snižování emisí skleníkových plynů. Více »

03.05.2023
Kompostárny opět zvou do svých provozů a rozdají kompost zdarma. Letošní ročník akce Nakopej si pytel! se koná v sedmi krajích Již třetí ročník akce Nakopej si pytel!, která se letos koná v týdnu od 7. do 13. května, pořádá v rámci Mezinárodního týdne kompostování České sdružení pro biomasu CZ Biom. Ta již třetím rokem láká širokou veřejnost do kompostáren po republice s cílem upozornit na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu. Letos je do akce zapojeno sedm kompostáren v sedmi krajích po republice, které ve vyhrazené dny rozdají několik tun kompostu. Každý si tak může přijet nakopat kompost do vlastního pytle nebo jiné nádoby a odvézt na svou zahrádku nebo do truhlíku. Na akci zvou také Magazín pro krásu a zdravý životní styl (activebeauty.cz) a již tradičně také organizace Recyklohraní, která se zabývá environmentální výchovou v mateřských, základních a středních školách v České republice s cílem prohloubit znalost žáků a studentů v oblasti předcházení vzniku, třídění a recyklace odpadů. Více »

06.03.2023
Připojte se k třetímu ročníku akce Nakopej si pytel! 7. – 13. května 2023 je mi potěšením Vás i v letošním roce pozvat k účasti na již třetím ročníku akce s názvem „Nakopej si pytel!“ – tato akce bude probíhat v rámci Mezinárodního týdne kompostování, který se počítá vždy od první květnové neděle do soboty. Letos se tedy bude konat v období od 7. do 13. května. Více »

02.03.2023
Biometan v loňském roce zaznamenal rekordní růst Zásobníky plynu se Evropě v uplynulém roce podařilo naplnit kombinací cílených politických opatření s masivním importem zkapalněného zemního plynu (LNG) a prudkým poklesem spotřeby, zejména v energeticky náročných průmyslových odvětví. Významně také přispěla neobvykle mírná zima na severní polokouli. Evropská unie, stejně jako Spojené státy, však sází ještě na jinou kartu, a tou je prudký rozvoj výroby biometanu, domácího zeleného plynu. Jeho produkce se zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3 v roce 2022. Na tom se podílela především Evropská unie se Spojenými státy, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. Více »

16.02.2023
Evropský parlament potvrdil plán nahradit část ruského plynu výrobou zelených plynů přímo v Evropě Evropský parlament ve čtvrtek 9. února schválil plynárenský balíček, který má za úkol dekarbonizaci plynárenského sektoru. Evropská bioplynová asociace (EBA) spolu s asociací CZ Biom vítají především zahrnutí využití biometanu, mezi povinné nástroje do roku 2030. Cíl 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 představuje více než 20 % současného dovozu plynu z Ruska. Do roku 2050 se potom tento potenciál může ztrojnásobit a vzrůst výrazně nad 100 miliard m3 a pokrýt tak 30 až 50 % budoucí poptávky po plynu v EU. Více »

25.03.2022
Česko potřebuje energetiku bez dodávek od Putina. Domácnostem, firmám a obcím má pomoci nově spuštěný web energetickasvoboda.cz Praha 24. března 2022 - Topná sezóna pomalu končí, a proto je třeba se připravit na novou. Česko musí podniknout kroky, které nám pomohou zvýšit nezávislost na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Vyšší energetická bezpečnost s sebou přinese i fakt, že přestaneme posílat do ruské ekonomiky peníze, které přispívají na tamní zbrojní výrobu. Proto tento týden Svaz moderní energetiky s dalšími partnery (CZ BIOM, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost a konzultační společnost Budovy21) spouští výzvu: www.bezputina.cz / www.energetickasvoboda.cz. Více »

25.03.2022
Rozhovor: Bez Putina, aneb jak omezit naši závislost na ruském plynu a ropě Evropa posílá Rusku miliardy eur za zemní plyn a ropu. Rusko na oplátku posílá na západ tanky. Současná situace plně ukazuje, že nezávislost na Putinově plynu je klíčem k bezpečnosti v Evropě. Jak k ní můžete přispět? Dialog o omezení závislosti domácností, firem a státu na ruském plynu a ropě, jak letos, tak v rámci této dekády. Hosty dialogu byli Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky), Petr Holub (Budovy21), a Jan Habart (České sdružení pro biomasu). Více »

18.03.2022
CZ Biom v rozhovoru pro ČR+: Válka na Ukrajině popožene odklon Evropy od ruského plynu, dekarbonizaci ale nezastaví Ruská invaze na Ukrajinu odhalila v plné nahotě problémy plynoucí ze závislosti Evropské unie na plynu. Ten je sice klíčový pro průmysl a vytápění domácností, a Evropa s plynem počítá jako s takzvaným přechodovým palivem mezi fosilní a čistou energetikou, ale představuje také podstatný zdroj příjmů pro ruskou ekonomiku. Navíc, cena této komodity už před válkou na Ukrajině výrazně rostla a nyní historického maxima. Více »

09.03.2022
Školení certifikace kritérií udržitelnosti dle KZR INiG se zaměřením na bioplynové stanice V úterý 15. 3. 2022 od 9:30 do 11:30 CZ Biom pořádá další školení ke kritériím udržitelnosti biomasy. Školení je zaměřeno na producenty, dodavatele, obchodníky a hlavně na provozovatele výroben využívající biomasu k produkci energií (bioplynové stanice a teplárny). Tentokrát se zaměříme na určení správného rozsahu Vaší certifikace v rámci schématu KZR INiG. Podrobně probereme vyplnění vstupního dotazníku, průběh certifikace a postup registrace do systému KZR INiG. Více »

Kontakt

E-mail: sekretariat@biom.cz
URL: www.biom.czwww.czbiom.cz
Telefon: 241 730 326
Mobilní telefon: 604 856 036

Korespondenční adresa:
CZ Biom – České sdružení pro biomasu, z.s.
Opletalova 7/918
111 44 Praha 1

Sídelní a fakturační adresa:
CZ Biom – České sdružení pro biomasu, z.s.
Drnovská 507
161 00 Praha 6


IČ/DIČ: 61383929/CZ61383929 | Číslo účtu: 165328389/0800 | ID datové schránky: mppj8vz | Spolek zapsán ve spolkovém rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl L, vložka 5980.